Quba qəzasının müdafiəçilərindən biri olan Əli bəy Zizikski Azərbaycan milli istiqlal hərəkatının fəal iştirakçısı və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti parlamentinin üzvü olmuşdur. Fevral inqilabından sonra kapitan Ə.Zizikski Xüsusi Zaqafqaziya Komitəsi tərəfindən Quba qəzasının komissarı təyin edilmişdir. 1917-ci il oktyabr çevrilişindən sonra Əli bəy qəzanın Bakı Sovetinin nəzarətinə keçməsinin qarşısını almağa çalışmışdır. 1918-ci il mart soyqırımı zamanı Zizikski öz dəstələri ilə Dağıstandan Bakının köməyinə gələn Nəcməddin Qotsinskinin alaylarına qoşulmuşdur. Qotsinski və Zizikskinin silahlı dəstələri daşnak-bolşevik birləşmələrinin Biləcəri-Xırdalan müdafiə xəttinə qədər yaxınlaşmış, ilk toqquşmada onları məğlubiyyətə uğradaraq, şəhər üzərinə son hücum hazırlığına başlamışdılar. Lakin Həştərxandan Xəzər dənizi vasitəsilə göndərilən çoxsaylı bolşevik hərbi qüvvələrinin Bakıya çatması ilə qüvvələrin nisbəti dəyişmiş və onlar tutduqları mövqeləri tərk etməli olmuşdular.
1918-ci ilin aprelində Bakı Soveti tərəfindən Quba qəzasına bolşevik adı altında daşnak ermənilərdən ibarət qoşun göndərilmişdir. Həmin dəstələr bir neçə gün sonra Əli bəy Zizikski, Həmdulla Əfəndi Əfəndizadə və başqalarının rəhbərlik etdiyi müsəlman birləşmələri tərəfindən Quba şəhərindən çıxarılmışlar. Bunun ardınca mayın əvvəlində S.Şaumyan və G.Korqanovun göstərişi ilə daşnak Hamazaspın başçılığı altında Qubaya 3 min daşnak-bolşevik qüvvələri yeridilmişdir. Qəzanın milli qüvvələri Zizikski başda olmaqla düşmənin sayca üstün olan və yaxşı silahlanmış qüvvələrinə müqavimət göstərə bilməyib Dağıstana keçməyə məcbur olmuşdular. Qafqaz İslam Ordusunun və Dağıstanda yerli əhalinin köməkliyi ilə yeni hərbi dəstələr yaradılmasında təşkilatçılıq edən Zizikski Hamazaspın daşnak-bolşevik dəstələrinə qarşı güclü hücum təşkil edərək Qubanın azad edilməsində iştirak etmişdir. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti yaradıldıqda Zizikskinin dəstəsinin əksər üzvləri yeni yaradılan Milli ordunun sıralarına daxil olmuşlar..
Aprel işğalından sonra Zizikski bolşevik təqiblərinə məruz qalmış, həbs edilmiş, “erməni qırğını törətməkdə” ittiham olunaraq daha sonralar edam edilmişdir.

Ali bey Zizikski, one of the defenders of Guba district, was an active participant of the national independence movement of Azerbaijan and a member of the parliament of the Azerbaijan Democratic Republic. After the February Revolution, Captain A. Zizikski was appointed commissioner of Guba district by the Special Transcaucasian Committee. After the October 1917 coup, Ali Bey tried to prevent the area from falling under the control of the Baku Soviet. During the March 1918 genocide, Ziziksky joined the regiments of Najmeddin Gotsinsky, who came to the aid of Baku from Dagestan with his troops.
In April 1918, the Baku Soviet sent an army of Dashnak Armenians to Guba under the name of Bolsheviks. A few days later, these groups were pushed away from Guba by Muslim groups led by Ali bey Zizikski, Hamdulla Efendi Efendizadeh and others. Then, in early May, on the instructions of S. Shaumyan and G. Korganov, 3,000 Dashnak-Bolshevik forces led by Dashnak Hamazasp were sent to Guba. The national forces of the accident, led by Ziziksky, were forced to cross into Dagestan, unable to resist the overwhelming and well-armed enemy forces. Ziziksky, who organized the formation of new military units in the Caucasus with the help of the Islamic Army and the local population in Dagestan, organized a strong attack on the Dashnak-Bolshevik forces of Hamazasp and took part in the liberation of Guba. When the Azerbaijan Democratic Republic was established, most members of Ziziksky’s gang joined the newly formed National Army.
After the April occupation, Ali Bey Zizikski was persecuted by the Bolsheviks, arrested and subsequently executed.